Projekt ruszał się do przodu bardzo niemrawo, bo co i raz coś wyskakiwało... ale po kolei.
Rafał dostarczył kolektor dolotowy, który miałem użyć. Chciałem spasować kanały dolotowe do uszczelki, tak jak w głowicach. Sęk w tym, że to kolektor od 2.3, a nie od 2.8 i kanały są na dzień dobry zdecydowanie za małe. Dobra, zacznijmy od pomalowania sprayem.Po przyłożeniu uszczelki widać jak wiele trzeba materiału zebrać. I nie jest to tylko z wierzchu, powiększenia wymaga praktycznie cały kanał, ile się tylko sięgnie do środka frezem.Tak to wygląda po odrysowaniu.I wstępnie frezowane. Tak jak głowice szły lekko, bo frez ładnie wybierał żeliwo, tak aluminium zaczęło zapychać frez i nic się nie dawało zrobić. Dopiero po zakończeniu frezowania podłapałem trick, żeby się alu nie czepiało freza, muszę to sprawdzić w praktyce. Całe frezowanie tego kolektora natomiast robiłem Dremelem przy jakiś 6-7 tysiącach obrotów, bo szybsze powodowały zapychanie freza.Po wyfrezowaniu dość sporej ilości aluminium z kolektora (Rafał sporo pomógł, bo mnie już nerwy puszczały) przykręciłem go do silnika. Jeszcze uszczelka kolektora wymagała modyfikacji.
Brakowało nadal kilku elementów, które mogłem pozyskać ze starego silnika. W tym celu Rybaak przyjechał autem na wyjęcie silnika.

Korzystając z okazji miałem jeszcze wymienić gumy mocujące przednie zawieszenie w karoserii na poliuretany.

Potem mogłem wrzucić silnik. Tu już leży przygotowany do podniesienia.Okazało się, że kolektory wydechowe są tak zbudowane, że w samochodzie nie ma jak ich odkręcić - nie ma miejsca na podejście z kluczem. Dlatego przykręciliśmy je do silnika jeszcze na zewnątrz. To i tak nie było proste, bo konstruktor nie przewidział miejca na nakrętki. Nakrętki się po prostu nie mieściły obok rur... A co dopiero nasadka. Dlatego najpierw zostały założone podkładki (w ilościach większych niż standardowe) a dopiero potem przykręcone nakrętki. Całość została owinięta nowym bandażem termicznym.Potem mogłem już włożyć silnik. Tryumfująca mina jest?Włożony i przykręcony gdzie trzeba.Kolejnym krokiem była wymiana poduszki skrzyni biegów.Po bardzo długiej (zawaliłem kilka terminów) i nierównej walce udało mi się poskładać brakujące kawałki układanki. Auto broniło się przed zakończeniem prac jak mogło...Na początku użyłem starej sztuczki, czyli resztek aparatu zapłonowego + wiertarki do uruchomienia pompy oleju i nasmarowania całego silnika. Potem uruchomienie silnika i 20 minut przy 2000 obr/min żeby ułożyć wałek rozrządu. Po tym czasie zdjąłem pokrywy zaworów, dokręciłem głowice i kolektor dolotowy, a następnie sprawdziłem regulację zaworów.Niestety silnik nie chodził tak jak trzeba. Kichał, prychał, nie chodził na wszystkie cylindry... Było kilka powodów, głównie związanych z gaźnikiem i aparatem zapłonowym. Gaźnik od pojemności 2.0 (mający być tymczasowo) był totalnie przeregulowany i zalewał silnik. Do tego iskra występowała losowo. W końcu wkurzony wyjąłem aparat zapłonowy i świece i kręciłem tym luzem nad silnikiem. Wyszło co następuje - w środku aparat ciężko chodzi, na moje oko nie działa żaden mechanizm przyśpieszania/opóźniania zapłonu - ani podciśnieniowy, ani odśrodkowy. Przerywacz miał za małą przerwę. Ogólnie iskra w końcu została przeze mnie przywrócona, ale była bardzo, bardzo słaba. Na koniec urwał się, przetarty już mocno, kabelek przy aparacie zapłonowym. To przeważyło szalę - zamiast odbudowywać to, co jest, złożę Rafałowi nowy aparat, już nie z przerywaczem, a bezstykowy, do tego doda się moduł, cewkę i wiązkę i zrobię nowy układ. Być może to wreszcie pozwoli na uruchomienie tego draństwa :)