Prace nad silnikiem idą pełną parą. Wkrótce po rozłożeniu zorganizowałem większość grubych części. Nowe tłoki (+0.50mm), pompa oleju, panewki główne, korbowe i oporowe. Jest z czym do szlifierni jechać.Odrdzewiłem też śrubki i doczyściłem je dokładnie w przygotowaniu do cynkowania.Niedługo później miałem je już gotowe. Odbieram je z galwanizerni jeszcze powiązane drucikami, dzięki temu jest mniejsza szansa, że coś się zgubi.Potem odebrałem gotowy silnik ze szlifierni.Blok ma zrobiony szlif na nadwymiarowe tłoki i splanowaną płaszczyznę pod głowicę.Wał został tylko wypolerowany. Koło i docisk są przeszlifowane.Nowe tłoki zostały założone na korbowody, a cały układ (tłoki, korby, wał korbowy, kółko pasowe i koło zamachowe) zostały wyważone.Blok po odbiorze ze szlifierni jest już sporo czystszy, ale nadal jeszcze nie nadaje się do składania.Najpierw oczyszczam go z resztek farby, rdzy i innego brudu mechanicznie.I kolejna strona.

Potem silnik trafia do myjki na dokładne czyszczenie w środku i na zewnątrz. Po myciu wieszam go na stojak i dokładnie odtłuszczam.

Podczas kręcenia blokiem coś mi w środku grzechotało. Obawiałem się, że komuś coś w szlifierni wpadło w kanały wodne, więc zacząłem szukać. Po pogrzebaniu głęboko w bloku wyciągnąłem takie dwie pozostałości jeszcze z odlewni. Tyle lat sobie tu spokojnie przeleżały...Po wydmuchaniu wszystkich gwintów i otworków okleiłem silnik do malowania.Następnie pomalowałem go podkładem epoksydowym.

Kolejne dwie warstwy to lakier do traktorów. Można malować nim silniki samochodowe, bo wiecie co? ONI TEGO NIE SPRAWDZAJĄ! :).Po wyschnięciu lakieru odkleiłem taśmy. Blok wygląda prześlicznie.W międzyczasie odebrałem części z piaskowania i malowania proszkowo. Nawet pokrywa rozrządu ładnie wyszła w tym szarym kolorze.Miałem chęć przykręcić kilka rzeczy z zewnątrz bloku, żeby złapać natchnienie. Przykręciłem korki z tyłu bloku, mocowanie alternatora z przodu, i śruby łap silnika pośrodku.Z drugiej strony też śruby łap silnika, ale i filtr oleju (wiem, nie Filtron, mimo, że obiecywałem...), odmę i króciec do czujników ciśnienia oleju.W króciec wkręciłem czujniki. Ten większy oczyściłem i pomalowałem, nie wkręciłbym takiego parchatego.Przechodzę na przód bloku.Wymieniłem panewkę wałka pomocniczego - była ciut zużyta.Wraz z silnikiem dostałem pudełko z nową pompą wody Motorcrafta. Oczywiście była żeliwna i niczym nie pomalowana, więc nie pasowałaby do reszty silnika. Naprawiłem to i jest pomalowana tak, jak blok.I pompa wody już na miejscu. Zawsze ciut mniej miejsca na półce jest zajęte.Niestety, nie mogę jeszcze włożyć wału korbowego - z tyłu ma w miejscu uszczelniacza wyszlifowany rowek. Stare simmeringi mają tak twardą gumę, że w końcu żłobią rowek w wale.Z przodu trochę mniej, ale jest to samo. To da się naprawić, ale jeszcze nie mam do tego części. Dlatego trochę zmienię kolejność montażu i na razie odłożę wał na bok.A zajmę się tłokami.Korbowody zostały przeszlifowane podczas wyważania.Stopki korbowodów również. Zasada jest taka, że każdy korbowód powinien ważyć tyle samo, ale również mniejsze końce powinny ważyć tyle samo w każdym korbowodzie, co w innych; większe też. Oczywiście większe i mniejsze mają inną wagę, ale chodzi o to, żeby to było wyrównoważone.Nowe tłoki przychodzą z założonymi pierścieniami. Teraz je zdjąłem i każdy pierścień po kolei wkładam do bloku, ustawiam go prostopadle do gładzi (wkładając od góry tłok) i mierzę szczelinę na zamku pierścienia szczelinomierzem. Tu akurat nie trzebo było nic poprawiać.Po pomiarach pierścienie wracają na swoje miejsca na tłokach.Ściskam je do wkładania do bloku...I mam włożone wszystkie cztery tłoki. Póki co, tylko tyle mogłem włożyć do bloku.