Przyjechał do mnie Michał, właściciel świetnego Forda Transita "prosiaka" z 1974r. Transit należał kiedyś do straży pożarnej na zachodzie europy. W rękach Michała przeszedł gruntowne odświeżenie i obecnie jest wykorzystywany głównie jako wyprawowóz wakacyjny. Z silnikiem 1.7 V4 nie była to rakieta, ale dość skutecznie się przemieszczał. Ostatnio Transit dostał do kompletu przyczepę kempingową, co na pewno znacząco wpłynęło na osiągi. Problemem stały się podjazdy w górach... Do tego czasem podobno słychać było panewkę. Dlatego Michał wybrał się do mnie z zapasowym silnikiem 1.7 V4, żeby go przejrzeć i przygotować do włożenia do Transita. W planie jest kilka modyfikacji mających nieco wzmocnić ten silnik. Niby łatwiej byłoby zmienić silnik na jakieś V6, ale w krótkim ryjku tego Transita się po prostu by nie zmieścił. Poza tym Michał chciałby pozostawić auto w miarę oryginalne.
Silnik trafił do mnie już sporo porozkręcany i w kilku kawałkach. Najpierw wykręciliśmy tłoki. W środku standardowy stan czystości starego silnika.Nie widać za dobrze na zdjęciu, ale tłoki są w bardzo ładnym stanie. Gładzie cylindrów również bardzo ładne, aż szkoda coś tu modyfikować :)Panewki korbowe wyglądają jakby były prawie nowe.Ale okazuje się, że są jeszcze fabryczne!Podobnie panewki główne - jak nowe.A one również zostały założone do tego silnika w fabryce, co widać po fordowskim numerze części od wewnątrz.Wał korbowy ma delikatne ślady, ale wygląda na to, że nawet szlifować go nie będzie trzeba.Rośnie zbiór części poza silnikiem...W bloku zostały już tylko wałki - wyrównoważający i rozrządu.Wyjąłem wałek wyrównoważający. Czopy w idealnym stanie.Poodkręcałem śruby mocujące płytkę wałka rozrządu i blachę pośrednią z przodu silnika. Mimo wręcz idealnego stanu silnika widać, że czysty w środku to on ine był.Wałek rozrządu w dość dobrym stanie, ale i tak będzie wysłany do modyfikacji. Michał znalazł jakiegoś speca od tych silników w stanach. Speca szykującego stare Saaby z tymi silnikami do sportu. To dobrze rokuje, biorąc pod uwagę, w którą stronę mają iść modyfikacje :)
Co ciekawe nawet panewki wałków są w idealnym stanie, aż szkoda wymieniać. Zostaną jednak wymienione, bo obawiam się sytuacji, którą spotkałem w innym silniku V4, który nawet obecnie jest w garażu - panewki wałków pokruszyły się ze starości.Wszystkie części składowe wymagające prac zawiozłem do szlifierni. Wał, zgodnie z przewidywaniami, wymagał tylko przepolerowania. To ten po lewej.W czasie oczekiwania na szlifiernię zajęliśmy się też modyfikacją sprzęgła. Transit ma koło zamachowe i sprzęgło starego typu, dziś trudniej dostępne. Pierwszym powodem chęci zmiany zestawu jest przejście na łatwiej dostępne części, a drugim - chęć zastosowania sprzęgła o większej średnicy, żeby trudniej się mogło poślizgnąć. Przy dość sporym aucie i do tego przyczepie może się to przydać. Na zdjęciu poniżej widać prace koncepcyjne, czyli różne sprzęgła używane do przymiarek. W końcu stanęło na tym, że zamontujemy koło zamachowe i kompletne sprzęgło od 2.8V6. Zestaw taki jest około 1,1kg cięższy od oryginalnego zestawu z silnika 1.7 V4, dlatego koło zamachowe będzie odelżone o właśnie taką wartość.
Oprócz tego widać skrzynię biegów 5-biegową od transita (podobno biały kruk, zawsze bywały 4-biegowe), ale od silnika rzędowego. Przeróbka wymaga założenia dzwonu (obudowy sprzęgła) od V6 (czyli również od V4) i przedłużenia wałka sprzęgłowego w skrzyni. Zazwyczaj te przedłużenie wykonuje się w postaci tulejki wchodzącej w wał korbowy i trzymającej wałek skrzyni, tutaj, ponieważ jest sporo modyfikacji w okolicach sprzęgła, stwierdziliśmy zgodnie z Michałem, że takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie. Ponieważ i tak skrzynię trzeba by przejrzeć i chociażby wymienić uszczelki itp., to zostanie ona rozłożona na części, wałek sprzęgłowy zostanie wyjęty i dostosowany do wymaganych wymiarów.